Stereotypowa “Barbie” a prawdziwy świat?

Po tym jak przez ostatnie dni internet został zasypany premierą filmu “Barbie” postanowiłam sprawdzić jaki fenomen i psychologiczne przesłanie kryje w sobie ta historia.

W końcu, kto nie zna lalek Barbie z dzieciństwa? Czy oprócz zabawy mogą także uczyć? Jakie mity i stereotypy obala ta historia?

Ten z jednej strony słodki i bajkowy film w stylu zabawkowych lalek Barbie zawiera w sobie dużo dystansu i ukryte znaczenie dla kobiet, szczególnie tych dopiero dorastających, lecz także dorosłych, które nadal nie odkryły w pełni swojego potencjału.

Jest w nim bowiem jasno pokazany problem dyskryminacji i nierówności kobiet w stosunku do mężczyzn. Jednakże film wskazuje także możliwości i sposoby w jaki kobiety powinny walczyć o swoje. Jednym z nich jest chociażby wzajemne wsparcie, które pomaga zmienić utarty sposób myślenia. Poprzez edukację od kobiet dla kobiet w samym filmie widzimy momenty dosłownie “ocknięcia się” bohaterek z krzywdzących przyzwyczajeń, które istotnie wskazywały na męską dominację w świecie.

Pokazanie patriarchatu, czyli systemu w którym to głównie faceci rządzą i odnoszą największe sukcesy, zarówno w finansach świecie nauki czy innych branżach zawiera w sobie elementy dramatu i jednocześnie walki. Z drugiej strony wiele wątków porusza także dużo osobistych przekonań kobiet, które dotyczą m.in. bycia niewystarczająco dobrą i niemożliwego dążenia do sztucznie wykreowanego ideału i perfekcyjności pod każdym względem.

Czy idealny świat istnieje? Przygody Barbie mówią, że wiele zależy od niej samej i to także udowadnia.

W kilku słowach – ten na pozór plastikowo-fantastyczny film kryje w sobie dość ciekawą warstwę społeczno-edukacyjną, co pozytywnie zaskakuje. Obala powszechne stereotypy, daje wiarę w siebie i motywuje do sięgania po więcej w życiu. Mocno wybrzmiewa w nim siła kobiet.

Te wartości powinny być przekazywane już od najmłodszych lat i ten film, który ma na celu lokowanie produktu najpopularniejszej lalki świata chce pokazać to, że świat się zmienia, a wraz z nim pozycja kobiet i ich rola w społeczeństwie. Teraz jako kobiety mamy bowiem o wiele więcej praw, możliwości i perspektyw niż kiedyś.

Dla niektórych to przesłanie może wydawać się trochę feministyczne, dla mnie osobiście dość istotne, gdyż na codzień pracuję z kobietami, które pragną osobistej niezależności finansowej i mentalnej, budują swoją pewność siebie i odkrywają nowe możliwości rozwoju, których do tej pory nie miały. Zobrazowanie siły, odwagi i równości w lekkiej formie może bawić i uczyć jednocześnie.

Jak odbierasz poszczególne warstwy tej komedii w stylu fantasy? Czy ta różowa satyra porusza ważne elementy współczesnego świata?

Zamykamy zapisy za:
:
:
: