Psychologia Pieniądza

Czy pieniądze mają swoją psychologię?

Z logicznego punktu widzenia sama nazwa “Psychologia pieniędzy” jest kompletnie bez sensu, bo przecież pieniądze nie mają swojego mózgu i same “nie myślą”. Jednak to określenie dotyczy tego jakie my jako ludzie mamy myśli, emocje i zachowania związane z pieniędzmi.
 

Z badań prowadzonych na całym świecie wynika, że pieniądze mają dwoistą naturę:

Ekonomiczne znaczenie pieniądza dotyczy takich elementów jak kupowanie, sprzedawanie czy zarabianie. Cała wiedza o finansach osobistych, zarządzanie budżetem oraz inwestowanie to właśnie ten zakres. Z racjonalnego punktu widzenia wystarczy zatem mieć odpowiednią wiedzę, dane, wzory i na podstawie odpowiedniego schematu podejmować decyzje. Tak jak na lekcjach matematyki! 
 
Jednak z drugiej strony – pieniądze mają znaczenie także pozaekonomiczne, które jest związane właśnie z psychologią.
Tutaj zawarty jest cały wachlarz osobistych przekonań, emocji i zachowań, które mają swoje źródło m.in. w wychowaniu, środowisku ludzi wśród których żyjemy czy własnych nawykach. Są to rzeczy, których sami często nie jesteśmy świadomi i nie są one tak “logiczne” jak nauki ścisłe.
W prawdziwym życiu większość decyzji finansowych, które podejmujemy – czy to podczas zakupów, wizyty w restauracji czy nawet przy wyborze własnej kariery zawodowej lub zarabiania pieniędzy to jest mieszanka takich czynników jak osobista historia, przekonania, emocje i motywacje.
 
Często decyzja nie następuje, bo w głowie pojawia się myśl: “a może to nie dla mnie”, “nie stać mnie na to”, albo co gorsza “nie zasługuję”… To nie ma nic w wspólnego z daną okazją biznesową. Jednak ma wiele wspólnego z blokadami, ograniczeniami w głowie oraz negatywnymi wydarzeniami z przeszłości, które Nas spotkały…
 
Wiele badań psychologicznych udowadnia, że:

Jaki z tego płynie wniosek?

Edukacja finansowa to nie tylko wiedza o “twardych” finansach i umiejętność liczenia czy analizy przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji finansowej. Edukacja finansowa to także aspekty psychologiczne – umiejętność kontroli własnych emocji, myśli i zachowań.
O tym właśnie piszę na moim profilu.
 
Napisz w komentarzu czy tematyka Psychologii Pieniądza jest dla Ciebie interesująca? Co w tym zakresie ciekawi Cię najbardziej?
 
Chętnie podzielę się tym w kolejnych treściach.
OBSERWUJ, by być na bieżąco!
psychologia pieniądza
Zamykamy zapisy za:
:
:
: