Budujesz zespół? Tych błędów unikaj!

Współpraca z ludźmi to jedno z największych wyzwań każdej organizacji. Jeśli oczekujesz sukcesu, zadbaj o poprawne relacje – słuchaj, angażuj i dawaj wartość.

Kreowanie dobrych i wartościowych relacji w każdym zespole to wyzwanie. I przyzna to każdy, kto zna wartość ludzkiego kapitału i znaczenie interakcji dla sukcesu organizacji. W pracy, jak w życiu – dobre relacje stanowią fundament stabilizacji i umożliwiają sukcesywną działalność. Nie można liczyć na powodzenie organizacji, pozytywny finał projektu, jeśli zespół nie stanowi jedności i nie działa pod szyldem jasno sprecyzowanego, wyrazistego celu.


W budowaniu zespołu warto słuchać rad, szukać wskazówek. Szczególnie istotne są te, które pomogą Ci unikać najczęściej popełnianych błędów. Oto pięć głównych zasad w tworzeniu zespołu:

  1. TYLKO MÓWIĄC, NIE SŁUCHASZ I NIE UCZYSZ SIĘ. Licz się zawsze z odpowiedzią, oczekuj ich i bądź na nie gotowy. Nie do przecenienia są informacje zwrotne o oczekiwaniach, potrzebach, aspiracjach każdej z osób należącej do zespołu. Grupa osób, w momencie gdy zasiada do danego projektu, staje się czymś na wzór organizmu. Aby doskonale funkcjonować, nie należy bagatelizować żadnych objawów, niczego co świadczy o trudnościach, problemach w komunikacji. Nie da się stawiać diagnozy, bez wiedzy o tym – co boli.
  1. JASNO STAWIAJ OCZEKIWANIA.
    Wspólnym mianownikiem w każdym zgranym zespole jest wiedza o tym, do czego dążymy i co wspólnie chcemy osiągnąć. Kto ma to wiedzieć, jeśli nie lider. Zawsze, w każdym zespole, niezbędny jest swoisty drogowskaz, który pokazuje drogę i kierunki działania. Jeśli zespół nie zna stawianych oczekiwań, to powodzenie projektu jest nikłe. Wszyscy muszą iść w jedną stronę, pomimo trudności i barier. Niejasności należy wyjaśniać. Oczekując konkretów, sam bądź rzeczowym i konkretnym kreatorem.
  2. ZAANGAŻOWANIE TO PODSTAWA… i nie chodzi tu jedynie o werwę i wenę do pracy, ale sprawiedliwy przydział obowiązków. Każdy, kto dąży do tego, by stawać się częścią zespołu, chce czuć się istotny. Wynika to z naturalnej potrzeby samorealizacji, która w tym zakresie możliwa jest jedynie w wyniku działania. Deleguj, zlecaj, oczekuj, bo to podstawa ZDROWYCH RELACJI w każdym zespole. Zaangażuj więc wszystkich.
  1. DZIEL SIĘ WARTOŚCIĄ.
    Miarą dobrze działającego zespołu jest przeświadczenie o tym dlaczego działamy i jakie przyświecają nam wartości. Stąd też, kreator powinien być przykładem tego, co dla zespołu może być najważniejsze – zaangażowanie, uczciwość, wzajemne wsparcie i dawanie poczucia wspólnoty. Zdecydowanie chętniej członkowie danej, małej społeczności utożsamiają się z pracą, jeśli przyświecają jej bliskie im wartości.
  2. ULEPSZAJ, JEŚLI TRZEBA TO ZMIENIAJ.
    W każdym zespole mogą pojawiać się trudności. Jeśli dany model współpracy nie działa, to uporczywe stawianie na swoim, bo to ,,moje” nie ma najmniejszego sensu. Dlatego ulepszaj to, co generuje dobry rezultat, a zmieniaj to, co przyczynia się do problemów.

Każda z pięciu zasad pozwoli na unikanie błędów. Wdrażaj je, jeśli chcesz być kreatorem zgranego zespołu, a nie burzyć jego fundamenty – wartościowe i dobre relacje.

pięć-zasad-tworzenia-stabilnego-zespołu-bogumilamuchapl
Zamykamy zapisy za:
:
:
: