Dlaczego warto tworzyć listy To-Do i produktywnie zarządzać zadaniami?

Podnoszenie efektywności osobistej wymaga konkretnych kroków. Jeśli
towarzyszy Ci właśnie poczucie, że mógłbyś osiągać więcej za mniej, to poznaj sposoby zarządzania sobą w czasie i zadaniami.

Aby lepiej zarządzać sobą w czasie i realizować wszystkie zaplanowane cele warto zgłębić temat tworzenia własnych list To-Do. One często kojarzą się z nieskończoną ilością zadań, które dostarczają tylko stresu i frustracji…Ale czy na pewno?  Dobrze skonstruowana lista zadań jest niczym GPS podczas podróży samochodem. Może pomóc Ci zrealizować określone zadania w krótszym czasie, przybliżając się do wyznaczonego celu.

Ja do tej pory próbowałam różnych systemów zarządzania czasem. Jedne z nich działały lepiej, inne gorzej. Lecz chcąc realizować swoje zadania szybciej i efektywniej postanowiłam uporządkować swoją listę w jeden sprawdzony dla mnie sposób. Ostatnio podzieliłam sobie wszystkie projekty na osobne listy, a w nich poszczególne zadania, które są na drodze do jego realizacji. Oprócz tego jest też osobna lista codziennych zadań, którą tworzę każdego dnia wieczorem. A raz w tygodniu – przegląd wykonanych czynności i analiza, czy to co robię sprawia, że idę we właściwym kierunku.

Ale nie od zawsze tak było. Wiele razy pracowałam w ogromnym chaosie i plan mojego dnia w żaden sposób nie przypominał ustrukturyzowanej listy To-Do Długotrwały bałagan jest nieco męczący… bo to jest tak jakbyś jechał w wyznaczone miejsce z ciągłym poczuciem niepewności i zadając sobie pytanie – czy rzeczywiście tam dojedziesz.. Organizowanie swojego dnia i dobra strategia pomoże Ci w efektywnym zarządzaniu swoim czasem. Powinieneś wiedzieć, że:

  1. Po pierwsze – Przejmujesz kontrolę nad swoim tygodniem pracy. Będziesz wiedzieć co jest pilne do wykonania na już, a co można odłożyć na później.
  2. Po drugie – Będziesz terminowy z projektami nad którymi pracujesz. A dzięki temu zdobędziesz większe zaufanie i szacunek innych.
  3. Po trzecie – Prowadzenie listy To-Do ułatwi Ci życie. Nadmiar obowiązków nie będzie Cię już przytłaczać.
  4. Po czwarte – Pozbędziesz się reakcji emocjonalnych i zajmowania się sytuacjami, które mogą chwilę poczekać. Nie ma nic gorszego niż poczucie winy ze względu, że czegoś nie robisz, lecz może właśnie to zadanie jest zupełnie zbędne.
  5. Po piąte – Zrobisz więcej w krótszym czasie. A także zaczniesz być bardziej produktywny, nie aktywny. Gdyż właściwe zarządzanie nie polega na tym, żeby robić mnóstwo rzeczy i odhaczać kolejne zadania z listy, tylko polega na skupieniu się na odpowiednich priorytetach, które mogą doprowadzić Cię do wcześniej zaplanowanego celu.
  6. Po szóste – Unikniesz presji, która blokuje kreatywność i zaprząta głowę
    ciągłym myśleniem, że masz jeszcze coś do zrobienia. 
  7. Po siódme – Właściwa organizacja zwiększy poziom koncentracji na zadaniu, które wykonujesz.

Nie ulega wątpliwości, ze osiąganie efektywności osobistej jest bezpośrednio związane z planowaniem określonym czasem. Wykonanie listy ToDo jest szczególnie przydatne dla ustalania wszystkich aktywności i realizacji zadań. Dlatego zadaj sobie pytanie: Czy dobrze wykorzystuje dostępny czas?

Miej świadomość, że nawet najlepszy plan zarządzania czasem może napotkać zakłócenia. Nie jesteś w stanie przewidzieć wszystkiego. Uwzględniaj wszystko to, co może pojawić się w codziennych czynnościach dość niespodziewanie, poczynając od zawirowań nastroju, po ingerencje z zewnątrz. Dlatego też przygotuj na próbę tygodniowy plan i metodą małych kroczków wybieraj kurs na produktywność. Pamiętaj, że nie bez powodu stwierdza się, że czas jest tym czego najbardziej potrzebujemy, ale wykorzystujemy najgorzej. Dlatego tylko od Ciebie zależy, na ile podejmiesz to wyzwanie i zawalczysz o siebie. Chaos nie sprzyja nikomu, nawet najbardziej zdeterminowanej i zaangażowanej osobie.

A jak to wygląda u Ciebie? 
Lubisz planować swoje działania według określonej listy zadań? 
Czy raczej spontanicznie podchodzisz do życia?

Napisz w komentarzu poniżej.

wizja #cele #planowanie
produktywne-zarządzanie-zadaniami-lista-to-do-bogumilamuchapl
Zamykamy zapisy za:
:
:
: