Jak skutecznie planować swoje cele? – Koło Życia

Jest wiele różnych sposobów na wyznaczanie celów. I każda metoda jest dobra. Jednak zamiast szukać ciągle nowych sposobów i odwlekać swój cel w czasie, najlepiej skorzystać z tej sprawdzonej i po prostu zaplanować.

Jak mówi Brian Tracy –

Jeśli nie planujesz

– PLANUJESZ PORAŻKĘ!

Wszystko co się wydarzyło dobrego w moim życiu miało miejsce dlatego, że
PLANOWAŁAM! Dokładnie tak. Pozostawiając swoje życie przypadkowi nie
zrealizujesz tych najlepszych chwil!

Zatem – Jak planować? Jak ustalać cele? Jakim językiem formułować?
Bardzo często zastanawiamy się jak to zrobić i zamiast robić, ciągle szukamy właściwego sposobu. Kluczem jest, żeby wypracować sobie Nawyk. Bo dobrej umiejętności planowania możesz się nauczyć poprzez ciągłe ćwiczenie i powtarzanie. 
A gdy zdobędziesz NAWYK to już połowa sukcesu. Bo Nawyk = Automat. A każdy z Nas dąży do automatyzacji swoich działań. By przychodziło Nam to wszystko łatwo i bez wysiłku.

Wiesz co kryje się pod ikoną 3D ?

 1. Decyzja
 2. Determinacja
 3. Działanie

Nic się nie wydarzy bez początkowego planu. Właśnie dlatego określ co chcesz osiągnąć w każdej dziedzinie swojego życia. Jasność celów i konsekwencja w ich realizacji zaprowadzi Cię do sukcesu.
Co oznacza planowanie w każdej dziedzinie życia → w tym pomoże Ci koło życia – zobacz je tutaj – pobierz PDF do wypełnienia dla siebie!

 

Koło Życia określa Ciebie w Twoim życiu patrząc na nie pod kątem różnych obszarów. Patrzysz na siebie z lotu ptaka i oceniasz w którym miejscu obecnie jesteś analizując swoją karierę zawodową, finanse, zdrowie, rodzinę, rozwój osobisty i duchowy, zabawę i rekreację czy otoczenie. Wypełnij swoje KOŁO ŻYCIA [ PDF ]. To jest podstawowy etap. Następnie można rozpocząć planowanie.

Ustalanie celów możesz zrobić według poniższych punktów:

 1. Sprecyzuj czego chcesz? Jakie masz obecnie priorytety? 
 2. ZANOTUJ TO! – Bardzo ważny element. Większość ludzi nie spisuje swoich celów. Z jednej strony na pozór wiedzą co robić, by dojść do określonych rezultatów, a z drugiej – jak przychodzi jakaś pokusa to łatwo jej ulegają.
 3. Wyznacz końcowy termin osiągnięcia celu.
 4. Sporządź listę czynności koniecznych do osiągnięcia celu.
 5. Nadaj liście formę planu.
 6. Zacznij natychmiast działać zgodnie z planem.
 7. Rozłóż pracę tak, by codziennie robić coś, co zbliży Cię do głównego celu.

Zatem,  NAJPIERW DOBRY PLAN → Dopiero po nim DZIAŁANIE.

Gdy masz plan o wiele łatwiej zabrać się do działania. I za każdym razem decydując się na wykonanie czegoś jeśli Cię ktoś poprosi możesz odpowiadać sobie jasno i szczerze: Czy to co planuję dziś zrobić przybliży mnie do realizacji mojego celu ? (lub celów, jeśli masz ich kilka).

Co jest Twoim największym wyzwaniem w planowaniu?

Z mojego doświadczenia wynika, że wiele osób nie planuje, bo:

 • albo nie wie CO chce zrealizować
 • albo nie wie ile czasu zajmie mu realizacja tych celów.

Podam Ci przykład. Ja bardzo długo zwlekałam z pisaniem artykułów na blogu, gdyż nie miałam pojęcia ile czasu powinnam wygospodarować na to zadanie. W konsekwencji czego zwlekałam. Zupełnie BEZ SENSU! 

Jeśli nie wiesz ile czasu zajmie Ci realizacja Twojego celu – daj sobie go więcej. Ale nie odkładaj go na później! Bo będzie jeszcze gorzej. Pojawią się negatywne emocje, frustracja i spadek poczucia własnej wartości, gdyż nie realizujesz swoich zamierzeń. Nie rób tego! Zrób to dla siebie!

W kolejnym artykule napiszę od czego warto zacząć planowanie i określanie swojego życia, jeśli wcześniej tego nie robiłeś. Będę pisać także o metodach planowania. Mam dla Ciebie jeszcze wiele niespodzianek – zatem zostań ze mną na blogu 🙂

Przede wszystkim: Zaczynaj z wizją końca.

Gdy zaczynasz z wizją, wyobrażasz sobie, że już to masz, to o wiele szybciej podejmiesz pierwszy krok. Wyobrażasz sobie że wypoczywasz na swoich wymarzonych wakacjach… i masz to czego pragniesz… Jeśli Twoja wizja jest wystarczająco duża i szczegółowa to szybko nabierasz wewnętrznej motywacji żeby to zrobić. 

Zatem – Skonkretyzuj swój cel. 

Jeśli znasz swój cel, na podstawie tego wiesz w jakim obszarze powinneś podnosić swoje kwalifikacje. Zamiast kupować kolejne szkolenie być może zupełnie nie jest Ci potrzebne.

Jakie są cele krótko- i długoterminowe?Jeśli wiesz – na podstawie tego piszesz PLAN na projekt, który realizujesz. Odpowiadasz na pytania: Jakie rezultaty chcesz realizować? Jak dokładnie?

Ludzie mylą – PLAN a MARZENIE
 
Lecz to nie jest Twoja wina, że nie umiesz planować! W szkole nikt Nas nie nauczył planowania. Dlatego powinniśmy nauczyć się tej umiejętności sami. Więc pozwól sobie na błędy. Nie musi być od razu perfekcyjnie. Może się zdarzyć, że będziesz poprawiał swój plan na dany projekt kilka razy. A to z kolei pozwoli Ci się nauczyć. 🙂

Zatem zróbmy małe ćwiczenie. Czy to jest PLAN czy to jest MARZENIE?

 • „Za miesiąc schudnę 5 kg”

To MARZENIE. Jest zbyt ogólne i określone w czasie przyszłym. PLAN – to co sobie zaplanowałam w drodze do tego celu! Przykładowo “Ćwiczę 2 razy w tygodniu. Wdrażam dietę, wdrażam suplementację.”

PLAN – konkretne rzeczy, które pozwolą mi osiągnąć mój CEL. I muszą być mierzalne. Wszystkie kroki powinny być rozpisane w podpunktach. Tak jak droga prowadzona przez GPS, gdy jedziesz samochodem. PLAN – to coś gdy wiesz co dokładnie masz robić!

Kolejny przykład: „Będę aktywny w Social Media, będę pisał posty na profilu.” – Ok, ale zadaj sobie pytania: Ile postów? Jaka aktywność? Codziennie? Co tydzień? Trzeba to doprecyzować i określić w czasie, bo w przeciwnym razie nic nie wiesz…

Myśl długoterminowo. Nie tylko 1 dzień do przodu. Każdy człowiek sukcesu myśli o wiele dalej. Podczas, gdy większość myśli tylko o tym co jest tu i teraz, ewentualnie jutro. Lecz to nie jest planowanie. To jest po prostu codzienność, bez wizji. 

Mam nadzieję, że wypełniłeś swoje Koło Życia i określiłeś swój cel według wyżej wymienionych punktów. Jeśli tak to wiesz już jak planować Rozumiesz już, że satysfakcjonujące życie, to wyznaczanie ważnych dla Ciebie celów? Wystarczy, że zapamiętasz te kilka istotnych dla Ciebie kroków. Napisz w komentarzu jak często planujesz i czy osiągasz wtedy zamierzone rezultaty? Może i Ty, masz sprawdzone sposoby jak doskonale zarządzać swoim czasem i zadaniami. Koniecznie podziel się tym w komentarzu poniżej. 

Powodzenia!

Jak-skutecznie-planowac-cele-bogumilamuchapl
Zamykamy zapisy za:
:
:
: